gototopgototop
top
logo

BIIP


Warto się uśmiechać nawet wtedy, gdy nie mamy na to ochoty. PDF Drukuj Email

Nawet wymuszony uśmiech redukuje negatywne skutki stresu - przekonuje Tara Kraft z University of Kansas.

Chętnych, którzy zgłosili się do udziału w eksperymencie, podzielono na grupy. Członków jednej poproszono, by postarali się przyjąć obojętny wyraz twarzy, drugiej – naturalny uśmiech. Zadaniem osób z trzeciej grupy było natomiast umieszczenie między wargami chińskiej pałeczki – dzięki temu ich usta w sposób nienaturalny przybrały wyraz uśmiechnięty. Połowę z tych badanych poproszono przy tym, by starali się okazywać radość na twarzy.

Następnie lekko zestresowano badanych – przydzielono im do wykonania kilka zadań. Mieli między innymi zanurzać dłoń w lodowatej wodzie lub rysować niedominującą ręką (praworęczni lewą, leworęczni – prawą) gwiazdę, patrząc na jej odbicie w lustrze. W tym czasie mierzono badanym tętno oraz ciśnienie – wyniki miały stanowić podstawę do określenia poziomu stresu.

Okazało się, że osoby z „uśmiechniętej” grupy (także te z pałeczką w ustach) były mniej zestresowane niż badani, którzy przybrali neutralny wyraz twarzy. Ci, którzy dostali pałeczkę, ale nie zostali poinstruowani, by się uśmiechać, mieli lekko podniesione tętno, ale i tak niższe niż grupa kontrolna.  Na podstawie tego eksperymentu badaczka stwierdziła, że uśmiechanie się może zredukować stres, a w związku z tym zapobiegać chorobom z nim związanym.

 

Źródło: livesicience.com

 
Joomla SEO powered by JoomSEF

Szukaj


bottom

Stworzone dzięki Joomla!.
Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'tdo' not found or invalid function name in /home/gimdra2/domains/gimdrawsko.eu/public_html/templates/themza_j15_07/html/pagination.php on line 153
Valid XHTML and CSS.

iptv smart iptv samsung smart iptv samsung smart iptv motor kurye moto kurye kurye motorlu kurye