gototopgototop
top
logo

BIIP


Czy wiesz, że… PDF Drukuj Email
...Gdyby umieścić niemowlę w ciemnym pomieszczeniu nigdy nie nauczyłoby się widzieć. Udowodnili to swoimi badaniami Torsten Wiesels i David Hubals. W 1981 roku otrzymali za swoje prace naukowe Nagrodę Nobla. Podobne zjawisko występuje w świecie zwierząt. Na przykład śpiew młodej zięby przekształca się w śpiew dorosłego ptaka miedzy 9 a 11 miesiącem życia. Jeśli w tym czasie młody ptak nie usłyszy dorosłego śpiewu, to już nigdy nie nauczy się śpiewać jak dorosły ptak. Gdy mija czas na opanowanie jakiejś umiejętności w odpowiednim okresie dana umiejętność może już się nie wykształcić.

...93% znaczeń zawartych w komunikatach między ludźmi wynika z sygnałów niewerbalnych, a 7% jest zawartych w słowach. Takie proporcje podaje A. Mehrabian – amerykański antropolog. Bywa, że jesteśmy nieskuteczni w kontaktach z innymi ludźmi, nie wiedząc dlaczego. Tymczasem to nasze gesty, mimika i postawa ciała mogą spowodować, że zrazimy rozmówcę do siebie lub zdobędziemy jego przychylność.

...Butelka „coli” (sztucznie słodzonego napoju gazowanego) zawiera 39 gram cukru i 35 miligramów kofeiny. Potrzeba aż 32 szklanek wody, aby „wypłukać” z organizmu szkodliwe kwasy zawarte w butelce „coli”.
Źródło: Violet F. Maas Integracja sensoryczna a neuronauka - od narodzin do starości W-wa 2007 s.275.

...Mózg dorosłego człowieka posiada około 100 miliardów komórek nerwowych, czyli neuronów. Mózg niemowlaka posiada większość neuronów, które będzie posiadał jako dorosły. A jednak mózg noworodka waży ¼ tego, co mózg dorosłego. Co się zmienia? Zwiększa się ilość połączeń między neuronami tworząc zawiłą siatkę połączeń. Stopień wzrostu zależy od aktywności i doświadczeń.
Źródło: Gopnik, Meltzoff, Kuhl: Naukowiec w kołysce. Poznań 2004 s. 192-193.

...Istnieje związek między długością snu i długością życia. Otóż najdłużej żyją osoby, które śpią 7-8 godzin na dobę, trochę krócej śpiący ponad 10 godzin, a najkrócej osoby śpiące mniej niż 4 godziny. Brak snu, szczególnie długotrwały może być przyczyną zaburzeń w funkcjonowaniu fizycznym i psychicznym
Źródło: W. Łukaszewski Wielkie pytania psychologii Gdańsk 2008 s. 102.
Jak wiadomo, czynności organizmu ludzkiego są kierowane przez układ nerwowy. Jest on zbudowany z komórek nerwowych mających wypustki, przekazujące bodźce
z obwodu do komórek i z komórek na obwód. Wspomniane wypustki tworzą pęczki, które mogą przebiegać w mózgowiu lub rdzeniu kręgowym, albo też wychodząc z nich tworzyć nerwy. Nerwy są to struktury mające wygląd białych nici lub sznurków. Znajdujemy w nich włókna trzech rodzajów. Jedne, prowadzące podniety z obwodu do mózgu, nazywamy je czuciowymi. Inne przewodzą podniety z mózgu do mięsni; te noszą nazwę ruchowych. Jeszcze  inne przewodzą podniety do gruczołów; są to włókna wydzielnicze.

Źródło: Witold Sylwanowicz Mały atlas anatomiczny. PZWL Warszawa 1984 s.XXXIIOsoby uczące się do egzaminów mogą w dość prosty sposób poprawić sobie pojemność pamięci. Wystarczy, żeby piły coś słodkiego – twierdzi Leigh Riby z Glasgow Caledonian University. Doktor Riby poprosił 25 osób w wieku od 18 do 52 lat, aby zapamiętywały listę słów. W badaniu użył testów pamięci i metod obrazowania mózgu, aby oszacować wpływ słodkich napoi na zapamiętywanie. Okazało się, że hipokamp, odpowiedzialny miedzy innymi za nasze wspomnienia, był wyraźnie rozjaśniony u osób, które napiły się czegoś słodkiego. Badani, którzy wypili napój zawierający 25 gramów cukru, zapamiętywali o 11 proc. Słów więcej niż ci, którym go nie podano. Gdy dawka cukru była dwa razy większa, to pojemność pamięci zwiększała się o 17 proc.

Źródło: Charaktery nr 3(110) 2006
Psychologowie udowadniają, że ludzie oceniają siebie samych jako bardziej uczciwych niż inni i tak samo inteligentnych. Zjawisko to nazwano efektem Muhammada Alego. Słynny bokser wydał autobiografię „ Najlepszy. Moja historia”. Na jednym ze spotkań promocyjnych dziennikarz zapytał go, czy zaliczył wojskowe testy inteligencji. Ali odpowiedział: „Mówiłem, że jestem najlepszy, a nie najmądrzejszy”. W badaniu, które przeprowadzili doktor Paul van Lange z uniwersytetu w Amsterdamie i profesor Constantine Sedikides z uniwersytetu w Southampton, studenci oceniali siebie jako znacznie uczciwszych od innych i jako tak samo inteligentnych. Wykryta zależność była najsilniejsza wśród studentów, którzy uważali szczerość za ważną cechę. „Uważamy – mówią badacze  – że osoba niemoralna może, w ocenie badanych, zaszkodzić bardziej niż niezbyt bystra. Najbardziej obawiamy się połączenia ponadprzeciętnej inteligencji z ponadprzeciętną niemoralnością.”

Źródło: Charaktery nr 7(102) 2005
 
Joomla SEO powered by JoomSEF

Szukaj


bottom

Stworzone dzięki Joomla!.
Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'tdo' not found or invalid function name in /home/gimdra2/domains/gimdrawsko.eu/public_html/templates/themza_j15_07/html/pagination.php on line 153
Valid XHTML and CSS.

iptv smart iptv samsung smart iptv samsung smart iptv motor kurye moto kurye kurye motorlu kurye