gototopgototop
top
logo

BIIP


Kącik Pedagogiczny
Czy strach przed szkołą ma wielkie oczy? PDF Drukuj Email
Czy strach przed szkołą ma wielkie oczy?
Rozpoczął się nowy rok szkolny. Przed wszystkimi uczniami 10 miesięcy wytężonej pracy
i obowiązków, ale też radosnych spotkań z kolegami, interesujących wycieczek, zgłębiania zupełnie nowych dziedzin wiedzy.
Strach ma wielkie oczy. Ten przed szkołą dla niektórych ogromne. Lęk przed szkołą czują dzieci i ich rodzice. Czy wiecie, że nauczyciele też nie lubią początku roku szkolnego? Stresują się tym jak będzie, czy poradzą sobie z dyscypliną w klasie, z nowymi uczniami i ich rodzicami...
Pierwszoklasiście z gimnazjum również towarzyszy lęk przed nieznanym. Nieoswojone miejsce, nieznane twarze, wymagający nauczyciele, nowi koledzy - to wszystko powoduje, że niejednemu jest nieswojo przy przekraczaniu murów szkoły. Zastanawiają się, co ich czeka, czy znajdą znajomych, czy dadzą radę z nowymi obowiązkami? Najczęściej wystarczy kilka dni by przekonali się, że obawy były niepotrzebne, a nowa szkoła jest całkiem podobna do tej, którą właśnie opuścili - swojska, nie taka duża, jak myśleli, nauczyciele, nie tacy ostrzy... koledzy w porządku, lub chociaż znośni... Nauka, jak się człowiek przyłoży, nie taka trudna...

Jak zmniejszyć stres związany ze szkołą?
Każdy uczeń w szkole spędza średnio 6 godziny dziennie. Dla wszystkich tych, którzy szkoły nie lubią nie jest to łatwy czas. Dobrze byłoby, gdyby choć trochę zmienili sposób myślenia o szkole. Bo przecież, w każdej nawet "mega trudnej szkole" poza ogromem obowiązków, ostrymi nauczycielami, złymi kolegami, znajdują się osoby i sytuacje, które uczniowie lubią. Jeśli uczeń boi się jakiegoś przedmiotu lub nauczyciela, bo wie że jest wymagający, powinien przygotowywać się na bieżąco, nie odkładać nauki, bo im więcej materiału, tym trudniej zabrać się do pracy. W razie złej oceny nie załamywać się, tylko spróbować ją poprawić. Pamiętać też, że zła ocena każdemu zdarzyć się może...i że każdy uczy się dla siebie, nie dla oceny. Kiedy uczeń wyjątkowo obawia się jakiejś lekcji lub dnia w szkole, powinien porozmawiać z kimś, kto wprowadzi go w dobry, pozytywny nastrój. Może też samemu przywołać w pamięci jakieś miłe wakacyjne wspomnienie lub własny sukces.
Wszystkim tym, którzy stresują się szkołą życzymy dużo sukcesów, pomyślnych, dobrych dni i wielu przyjaznych ludzi wokół. Już za 10 miesięcy kolejne wakacje:)!!

źródło: http://www.uniwersytetdzieci.pl/texts/view/83
 
Pedagog szkolny PDF Drukuj Email

Pedagog szkolny to (wg "Encyklopedii pedagogicznej") osoba zatrudniona w szkole w celu uzupełniania, pogłębiania i rozszerzania działalności dydaktyczno-wychowawczej prowadzonej przez nauczycieli. Organizuje w szkołach i placówkach pomoc psychologiczną i pedagogiczną dla dzieci i młodzieży, której celem jest wspomaganie rozwoju psychicznego i efektywności uczenia się poprzez pomoc wychowawcom klas i współdziałanie z nauczycielami, rodzicami (opiekunami prawnymi), pielęgniarką szkolną, organami szkoły oraz instytucjami pozaszkolnymi zwracając uwagę na przestrzeganie postanowień Konwencji Praw Dziecka. Ale głównym partnerem w pracy pedagoga szkolnego jest uczeń.

W ramach swojej pracy pedagog szkolny współpracuje z takimi placówkami wspierającymi proces dydaktyczno-wychowawczy szkoły, jak:
•Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną
•Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej
•Ośrodkiem Pomocy Rodzinie
•Punktem Konsultacyjnym ds. Uzależnień
•Poradnią Zdrowia Psychicznego
•Sądem Rejonowym - Wydział Rodzinny i Nieletnich
•Komendą Powiatową Policji
•Pedagogami ze szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych

 
Czy wiesz, że… PDF Drukuj Email
...Gdyby umieścić niemowlę w ciemnym pomieszczeniu nigdy nie nauczyłoby się widzieć. Udowodnili to swoimi badaniami Torsten Wiesels i David Hubals. W 1981 roku otrzymali za swoje prace naukowe Nagrodę Nobla. Podobne zjawisko występuje w świecie zwierząt. Na przykład śpiew młodej zięby przekształca się w śpiew dorosłego ptaka miedzy 9 a 11 miesiącem życia. Jeśli w tym czasie młody ptak nie usłyszy dorosłego śpiewu, to już nigdy nie nauczy się śpiewać jak dorosły ptak. Gdy mija czas na opanowanie jakiejś umiejętności w odpowiednim okresie dana umiejętność może już się nie wykształcić.

...93% znaczeń zawartych w komunikatach między ludźmi wynika z sygnałów niewerbalnych, a 7% jest zawartych w słowach. Takie proporcje podaje A. Mehrabian – amerykański antropolog. Bywa, że jesteśmy nieskuteczni w kontaktach z innymi ludźmi, nie wiedząc dlaczego. Tymczasem to nasze gesty, mimika i postawa ciała mogą spowodować, że zrazimy rozmówcę do siebie lub zdobędziemy jego przychylność.

...Butelka „coli” (sztucznie słodzonego napoju gazowanego) zawiera 39 gram cukru i 35 miligramów kofeiny. Potrzeba aż 32 szklanek wody, aby „wypłukać” z organizmu szkodliwe kwasy zawarte w butelce „coli”.
Źródło: Violet F. Maas Integracja sensoryczna a neuronauka - od narodzin do starości W-wa 2007 s.275.

...Mózg dorosłego człowieka posiada około 100 miliardów komórek nerwowych, czyli neuronów. Mózg niemowlaka posiada większość neuronów, które będzie posiadał jako dorosły. A jednak mózg noworodka waży ¼ tego, co mózg dorosłego. Co się zmienia? Zwiększa się ilość połączeń między neuronami tworząc zawiłą siatkę połączeń. Stopień wzrostu zależy od aktywności i doświadczeń.
Źródło: Gopnik, Meltzoff, Kuhl: Naukowiec w kołysce. Poznań 2004 s. 192-193.

...Istnieje związek między długością snu i długością życia. Otóż najdłużej żyją osoby, które śpią 7-8 godzin na dobę, trochę krócej śpiący ponad 10 godzin, a najkrócej osoby śpiące mniej niż 4 godziny. Brak snu, szczególnie długotrwały może być przyczyną zaburzeń w funkcjonowaniu fizycznym i psychicznym
Źródło: W. Łukaszewski Wielkie pytania psychologii Gdańsk 2008 s. 102.
Jak wiadomo, czynności organizmu ludzkiego są kierowane przez układ nerwowy. Jest on zbudowany z komórek nerwowych mających wypustki, przekazujące bodźce
z obwodu do komórek i z komórek na obwód. Wspomniane wypustki tworzą pęczki, które mogą przebiegać w mózgowiu lub rdzeniu kręgowym, albo też wychodząc z nich tworzyć nerwy. Nerwy są to struktury mające wygląd białych nici lub sznurków. Znajdujemy w nich włókna trzech rodzajów. Jedne, prowadzące podniety z obwodu do mózgu, nazywamy je czuciowymi. Inne przewodzą podniety z mózgu do mięsni; te noszą nazwę ruchowych. Jeszcze  inne przewodzą podniety do gruczołów; są to włókna wydzielnicze.

Źródło: Witold Sylwanowicz Mały atlas anatomiczny. PZWL Warszawa 1984 s.XXXIIOsoby uczące się do egzaminów mogą w dość prosty sposób poprawić sobie pojemność pamięci. Wystarczy, żeby piły coś słodkiego – twierdzi Leigh Riby z Glasgow Caledonian University. Doktor Riby poprosił 25 osób w wieku od 18 do 52 lat, aby zapamiętywały listę słów. W badaniu użył testów pamięci i metod obrazowania mózgu, aby oszacować wpływ słodkich napoi na zapamiętywanie. Okazało się, że hipokamp, odpowiedzialny miedzy innymi za nasze wspomnienia, był wyraźnie rozjaśniony u osób, które napiły się czegoś słodkiego. Badani, którzy wypili napój zawierający 25 gramów cukru, zapamiętywali o 11 proc. Słów więcej niż ci, którym go nie podano. Gdy dawka cukru była dwa razy większa, to pojemność pamięci zwiększała się o 17 proc.

Źródło: Charaktery nr 3(110) 2006
Psychologowie udowadniają, że ludzie oceniają siebie samych jako bardziej uczciwych niż inni i tak samo inteligentnych. Zjawisko to nazwano efektem Muhammada Alego. Słynny bokser wydał autobiografię „ Najlepszy. Moja historia”. Na jednym ze spotkań promocyjnych dziennikarz zapytał go, czy zaliczył wojskowe testy inteligencji. Ali odpowiedział: „Mówiłem, że jestem najlepszy, a nie najmądrzejszy”. W badaniu, które przeprowadzili doktor Paul van Lange z uniwersytetu w Amsterdamie i profesor Constantine Sedikides z uniwersytetu w Southampton, studenci oceniali siebie jako znacznie uczciwszych od innych i jako tak samo inteligentnych. Wykryta zależność była najsilniejsza wśród studentów, którzy uważali szczerość za ważną cechę. „Uważamy – mówią badacze  – że osoba niemoralna może, w ocenie badanych, zaszkodzić bardziej niż niezbyt bystra. Najbardziej obawiamy się połączenia ponadprzeciętnej inteligencji z ponadprzeciętną niemoralnością.”

Źródło: Charaktery nr 7(102) 2005
 
Warto czytać PDF Drukuj Email
Warto czytać. Tak po prostu. Z obowiązku i dla przyjemności. Trudno wyliczyć wszystkie korzyści z czytania. A czy warto czytać książki o uczeniu się? Wydaje się, że jeśli ktoś jest zainteresowany sprawnym przyswajaniem informacji, to korzystne dla niego byłoby zapoznanie się z choć jedną pracą na ten temat. Poniżej tytuły dla zainteresowanych:

1. Katarzyna Gozdek-Michaelis Rozwiń swój genialny umysł. Zanim zaczniesz uczyć się trzy razy szybciej. Wydawnictwo JBF Warszawa 1996
Bardzo dobra pozycja dla każdego kto chce dobrze zapamiętywać i sprawnie się uczyć.


2. Katarzyna Gozdek-Michaelis Supermożliwości twojego umysłu. Jak uczyć się trzy razy szybciej. Comes 1993
Zbór ciekawych ćwiczeń pomagających efektywnie spożytkować czas do nauki.

3. Geoffrey A. Dudley Jak podwoić skuteczność uczenia się. Techniki sprawnego zapamiętywania i przyswajania informacji. Wydawnictwo Medium. Warszawa 1994
Pozycja dla dociekliwych. Poza poradami na temat uczenia się omówienie eksperymentów nad pamięcią i jej prawidłowościami.

4. dr Horda Cummings, dr Gary Fisher Szkolny poradnik przetrwania. Dla dzieci z trudnościami w uczeniu się. Wydawnictwo Euro-Edukacja. Warszawa 2007.
Podtytuł bardzo mylący ponieważ poradnik jest dla każdego ucznia, który chciałby się dowiedzieć jak organizować sobie pracę szkolną, co robić po napotkaniu trudności, jak radzić sobie z testami i sytuacją egzaminacyjną. Duży rozdział poświęcony jest uczuciom.

5.Mel Silberman Uczymy się uczyć. GWP 2005.
Zbiór ćwiczeń usprawniających proces uczenia się

6. Tony Buzan Podręcznik szybkiego czytania. Wydawnictwo „Ravi”. Łódź 1999.
Treść książki jak w tytule.

7. dr Paul Dennison, Gail Dennison Kinezjologia edukacyjna dla dzieci. Międzynarodowy Instytut NeuroKinezjologii 2003.
Bardzo ciekawa, przystępna książeczka o funkcjonowaniu mózgu. Z prostymi sposobami przyswajania informacji. Starszego ucznia może drażnić zbyt prosta forma książki – jest ona dostosowana do poziomu kilkulatka.
 
Zasady zapominania PDF Drukuj Email
Po ciekawej, moim zdaniem, rozmowie z Małgosią obiecane zasady zapominania.
Dlaczego zapominamy? Nasz mózg pamięta bodźce, zdarzenia i prawie wszystko z tego z czym się zetknął. Trudność stanowi wydobycie pożądanej treści z pamięci. Przyczyny zapominania można sklasyfikować następująco:
1. Zapis słaby.
2. Zapis nie używany.
3. Zapis zakłócony.
4. Represja.

1.    Zapis słaby.
Pierwszą przyczyną zapominania jest mało intensywne zapamiętywanie. Tam, gdzie nie ma koncentracji na zdarzeniu powstanie słaby zapis pamięciowy. Nasza uwaga wbrew powszechnemu przekonaniu nie jest podzielna, tylko ma zdolność szybkiego przenoszenia się z jednej czynności na inną, jest przerzutna.  Przy jednoczesnym czytaniu książki i słuchaniu radia bardzo szybko przenosimy uwagę z jednego obiektu na drugi. Zapominamy, ponieważ nie koncentrujemy się w wystarczającym stopniu na tym, co chcemy zapamiętać.

2.    Zapis nie używany.

Inną przyczyną słabej pamięci jest nie odświeżanie zapisów pamięciowych. Materiał nie poddawany zabiegom świadomej rewizji łatwo zapomnieć w ciągu kilku dni. Eksperyment psychologiczny dowiódł, że po godzinie człowiek zapomina 56% materiału, jednak po dalszych 9 godzinach ubytek wynosi 8%, a po dwóch dniach – dalszych 6%. Kolejne 7% materiału zapominamy dopiero po upływie miesiąca. Wniosek z tego taki, że najskuteczniejsze jest odświeżanie pamięci w jak najkrótszym czasie po wprowadzeniu do niej nowych treści. Okazuje się, że trudniej zapomnieć bodźce wzrokowe niż bodźce innego rodzaju.

3.    Zapis zakłócony.

Najczęstszą przyczyną zakłócenia zapamiętywania są emocje. Zakłócenia spowodowane przez wewnętrzne konflikty emocjonalne są główną przyczyną zapominania treści przeczytanego materiału.

4.    Represja.

Represja  zwana też wyparciem jest mechanizmem obronnym, polegającym na nieświadomym zapominaniu bolesnych treści. Zapominana jest treść czegoś przykrego, ale także to, co zostało skojarzone z czymś nieprzyjemnym.
 
« pierwszapoprzednia123następnaostatnia »

Strona 2 z 3
Joomla SEO powered by JoomSEF

Szukaj


bottom

Stworzone dzięki Joomla!.
Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'tdo' not found or invalid function name in /home/gimdra2/domains/gimdrawsko.eu/public_html/templates/themza_j15_07/html/pagination.php on line 153
Valid XHTML and CSS.

iptv smart iptv samsung smart iptv samsung smart iptv motor kurye moto kurye kurye motorlu kurye