gototopgototop
top
logo

BIIP


Comenius w Polsce PDF Drukuj Email
Od dnia 29 września 2010r. w naszym gimnazjum gościli nauczyciele i uczniowie z  partnerskich szkół w ramach projektu Comenius. Goście przybyli z Węgier, Austrii, Niemiec, Litwy i Łotwy. Językiem projektu jest niemiecki, więc nieoceniona była tu ogromna praca pani Agnieszki Łuczak. Nauczyciele z naszego gimnazjum, którzy również byli zaangażowani w to wydarzenie to: pani dyrektor Anna Arcimowicz – koordynator, pani Barbara Łukasz, pani Jadwiga Mikołajczyk, pani Sylwia Walerowicz i s. Anna Kozera. Oficjalne rozpoczęcie miało miejsce w środę 29 września w świetlicy szkolnej. Pani Dyrektor Anna Arcimowicz przywitała wszystkich przybyłych z zagranicy oraz rodziny z Drawska, które przyjęły do swoich domów przyjezdne dzieci. Po części oficjalnej wszyscy zeszli do stołówki na zasłużony obiad. Następnie po  całym dniu pełnym emocji i trudu rozeszliśmy się, a dzieci poszły wraz z rodzinami i swoimi rówieśnikami.
Czwartek – 30 września – rozpoczął się jak przystało na polską szkołę już od rana od godz. 8.00. Młodzież uczestniczyła w naszych lekcjach, a nauczyciele zwiedzali szkołę. Po czym, od godz. 10.00 na hali sportowej rozpoczęła się prezentacja dorobku artystycznego naszej szkoły. Były tańce, śpiewy solowe i chóru i mnóstwo radości. Następnym punktem programu były odwiedziny w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie i około 13.00 chwila oddechu. Przerwa była tylko obiadowa, bo już po 14.00 wyruszyliśmy na … spływ kajakowy. Goście po raz pierwszy mieli okazję poznać jezioro z „małej łódki” i samemu nią sterować  Było mnóstwo emocji… no i gdy każdy oswoił się z kajakiem – wyprawa dobiegła końca. Ale dzień się nie skończył, bo przed nami jeszcze … wyprawa na żubry. Niestety w tym dniu żadnego nie udało nam się żadnego zobaczyć. Ale…przed nami było jeszcze kilka dni. Integracyjnym punktem dnia dla młodzieży była szkolna dyskoteka. Wszyscy świetnie się bawili. I kolejny dzień dobiegł końca.
Piątek – 1 października – był baaardzo długi i pracowity. Rano spotkaliśmy się z Burmistrzem Miasta Panem Zbigniewem Ptakiem i zwiedzaliśmy miasto. I tak zbliżyło się południe. Po południu czas na obiad i kulminacyjny punkt naszego Comeniusowego spotkania w Polsce. A było to : GOTOWANIE. Zaangażowanie, radość i …degustacja. Stoły wszystkich państw były prześlicznie udekorowane a wszystko pyszne…. palce lizać Atrakcją degustacji była kuchnia japońska przygotowana przez panią Jermaków i Jej gościa. Ale niech nikt nie myśli, że to już koniec – przed nami był jeszcze koncert muzyki elektronicznej. Doświadczenie cudowne…kto nie był niech żałuje – tego się nie da opisać.
I nadeszła sobota (2. 10.). Dzień wycieczkowy. Program był bardzo bogaty – Czarodziejska Górka, Wał Pomorski i Park Linowy, a w nim próba naszej sprawności przez 3 godziny. Co tam się działo!!!  Wróciliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi.
W niedzielę 3 października czuć było już koniec naszego spotkania  … niestety. Ale przed nami było jeszcze mnóstwo atrakcji tego dnia. A wszystko zaczęło się od przygotowania Książek Kucharskich z przepisami dań, które były przygotowywane w piątek. Wróciły smakowite zapachy … Po południu wyjechaliśmy na rekreacyjną wyprawę na wieżę widokową koło Połczyna –Zdroju, gdzie podziwialiśmy przepiękne widoki – a pogoda była cudna. Następnie pojechaliśmy na Szwajcarię Połczyńską i płynęliśmy statkiem po jeziorze Drawskim. Niesamowitych emocji dostarczył nam pobyt na zamku w Starym Drawsku: rycerze, zbroje, walki, łuki i wspaniałe rycerskie jedzenie. Niestety to co dobre też się kończy i wróciliśmy do Drawska, gdzie miało miejsce pożegnanie i oficjalne zakończenie.
Ze łzami w oczach rodziny żegnały się ze swoimi „przybranymi” na kilka dni dziećmi. Wspólne wymienianie się adresami, numerami telefonów i zaproszenia na wakacje oraz …i brak chęci na rozstanie to obraz jaki towarzyszył ostatnim wspólnym chwilom. W poniedziałek nasi goście wyjechali we wczesnych godzinach rannych.
Comeniusprojekt  in  Polen

Vom 29.09.2010 bis zum 4.010.2010 hatten wir Lehrer und Schüler der Partnerschulen im Rahmen des Comeniusprojektes in unserem Gymnasium zu Besuch. Gäste kamen aus Lettland, Litauen, Ungern, Deutschland und Österreich. Verantwortlich für das Treffen waren Direktorin Frau Anna Arcimowicz und Lehrerinnen: Barbara Łukasz, Jadwiga Mikołajczyk, Anna Kozera und Agnieszka Łuczak. Die offizielle  Begrüßung fand am 29. 09.2010 statt. Frau Anna Arcimowicz begrüßte alle Teilnehmer und übergab gekommene Schüler den polnischen Gastfamilien. Am Tag danach besichtigten alle Gäste das Schulgebäude und die Schüler gingen noch zum Unterricht. Um 10 Uhr gab es eine große Präsentation unserer Schule in der Turnhalle. Es wurde  getanzt, gesungen und viel gespielt. Noch vom Mittagessen besuchten die Lehrer das Zentrum für geistig und körperlich behinderte Kinder. Später machten sie noch eine Kanu-fahrt und suchten Wisentenherde im Wald. Am späten Nachmittag waren alle Jugendlichen in einer Diskothek.
Der erste Oktober war sehr arbeitsam. Am Morgen gab es ein Treffen mit dem Herrn Bürgermeister Zbigniew Ptak und die Besichtigung der Stadt und des Manöverplatzes in der Nähe von Drawsko.  
Der wichtigste Punkt des Tages war die Durchführung des Projektes unter dem Titel „Gesundheit und gesundes Essen. Die Schüler zusammen mit ihren Lehrern kochten beliebte Gerichte aus sechs Partnerländern. Es gab viel Engagement, Freude und Spaß. Die Tische aller Länder waren wunderschön gedeckt und die  Speisen einfach lecker. Dank Frau Jermakow konnte man auch eine exotische Küche probieren. Nach der Verkostung gingen alle zum Konzert.
Am 02.10. gab es einen langen Ausflug. Das Programm war sehr abwechslungsreich: Besichtigung der Pommernwallen, des Zauberberges und Besuch in einem Hochseilgarten. Es war viel los.
Am 3.10. bereiteten alle Schulen am Vormittag Kochbücher vor. Am Nachmittag bewunderten die Teilnehmer die wunderschöne Gegend zwischen Połczyn Zdrój und Czaplinek. Es gab eine tolle Seefahrt und Besichtigung der Burgruine in Stare Drawsko.
Am Abend war der offizielle Abschluss des Treffens und die Verabschiedung der Gäste.
 
Joomla SEO powered by JoomSEF

Szukaj


bottom

Stworzone dzięki Joomla!.
Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'tdo' not found or invalid function name in /home/gimdra2/domains/gimdrawsko.eu/public_html/templates/themza_j15_07/html/pagination.php on line 153
Valid XHTML and CSS.

beylikdüzü escort iptv smart iptv samsung smart iptv samsung smart iptv motor kurye moto kurye kurye motorlu kurye